Vazhdon fluksi në pikat kufitare të Kapshticës dhe Kakavisë

January 5, 2014 by  
Filed under Emigracion

Comments Off

Në ditën e pestë të vitit të ri, në pikat e kalimit kufitar vihet re shtim i fluksit të lëvizjes së emigrantëve. Gjatë 24 orëve të fundit, janë krijuar radhë të emigrantëve dhe automjeteve në pritje për të kaluar pikat kufitare të Kakavijës dhe Kapshticës. Ndërkaq Kontrolli i imtësishëm i dokumentacionit dhe automjeteve për lëndë narkotike ka shkaktuar radhë të gjata në doganën e Muriqanit në Shkodër, duke krijuar radhë deri në 4 kilometër.

Gjatë 24 orëve të fundit, vetëm në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës kanë hyrë rreth 3570 persona dhe kanë dalë rreth 7100 të tjerë.

Po kështu, kanë hyrë 694 mjete, ndërsa në dalje janë regjistruar 1100 makina.

Bëhet me dije se pala shqiptare punon më 8 sportele, tre prej tyre në hyrje dhe 5 në dalje.

Ndërsa pala greke punon me 5 sportele, 2 në hyrje dhe 3 në dalje.
Ditën e sotme, ndryshe nga dy ditët e kaluara, vihet re krijimi i radhëve të emigrantëve dhe automjeteve në pritje për të kaluar kufirin edhe në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës.

Gjatë 24 orëve të fundit kanë hyrë 2028 persona dhe 406 automjete

Burimi www.shqiptarja.com


Comments

comments

Fillon kthimi në Greqi i emigrantëve Fluks në pikat kufitare

January 3, 2014 by  
Filed under Emigracion

Comments Off

Kufiri_Kakavije

Shtohet fluksi në pikat e kalimit kufitar për emigrantët që largohen në vendet e tyre të punës pas përfundimit të festave të fundvitit.

Sipas informacioneve, në pikën e kufirit të Kapshticës gjatë 24 orëve të fundit kanë dalë 6684 shtetas dhe 1520 automjete ndërsa kanë hyrë vetëm në territorin shqiptar 2927 shtetas dhe 612 automjete.

Në Kapshticë, pala greke punon me 2 sportele kurse ajo shqiptare me 4 të tilla.
Po kështu fluks ka pasur edhe në doganën e Kakavijës ku emigrantët i drejtohen vendeve të tyre të punës pas përfundimit të festave të fundvitit.
Ndërkohë në të dyja doganat me Greqinë nuk raportohet për radhë apo për probleme por vetëm për fluks i cili pritet të rritet gjatë fundjavës

burimi www.ballkanweb.com


Comments

comments

Fluks në pikat kufitare Shqiptaro Greke

December 25, 2013 by  
Filed under Emigracion

Comments Off

Filloi dhe këtë vit kthimi masiv i emigrantëve për të festuar festat në Shqipëri.

Në  pikën  kufitare të Kapshticës siç raportohet nga Pikat kufitare kanë hyrë deri tani 6392 persona me 1647 mjete ndërsa kanë dalë nga Shqipëria, 1654 persona me 464 mjete.

Fluksi më i lartë është shënuar mbrëmjen e djeshme.Pala shqiptare ka marrë të gjitha masat duke punuar me 6 sportele, ndryshe nga ajo greke që punon vetëm me 2 të tilla.

Në pikën kufitare të Kakavisë nga mesnata e 24 dhjetorit deri tani kanë hyrë në Shqipëri rreth 3500 shtetas me 1200 mjete, si dhe kanë dalë rreth 1 mijë shtetas.  Në Kakavijë pala greke punon me 2 sportele në hyrje dhe në dalje.


Comments

comments

Marrëveshja për Toponimet, kalimet në pikat kufitare pa afat, jo vetëm për zgjedhje

June 12, 2013 by  
Filed under Emigracion

Comments Off

Marrëveshja për Toponimet, kalimet në pikat kufitare pa afat, jo vetëm për zgjedhje- Marrëveshja mes Drejtorisë Kufitare të Shqipërisë dhe Greqisë ka hapur ‘dritën jeshile’ për kthimin e qindra emigrantëve nga dy pikat kryesore kufitare Kapshticë dhe Kakavijë në Shqipëri pa afat.

Marrëveshja u arrit mbrëmjen e djeshme pas takimit të drejtorit rajonal të kufirit në Gjirokastër, Admir Abrija me drejtorin e kufirit të Janinës dhe drejtorin e kufirit të Epirit.

Falë marrëveshjes shqiptarët do të mund të kthehet në atdhe, përmes Kakavijës dhe Kapshticës, jo vetëm për zgjedhje.

Gjatë takimit u diskutua edhe shtimi i sporteleve ditën e zgjedhjeve ndërkohë që pika e e tretë e diskutimit, ishin dhe operacionet e përbashkëta policore.

Në këtë mënyrë merr fund përkohësisht kalvari i mundimeve të emigrantëve shqiptarë, për shkak të problemeve që ka krijuar shkrimi i toponimeve të vendlindjes së fëmijëve të lindur në Greqi, në pasaportat e tyre.
BalkanWeb)

Ngjajnë si dy pika uji (foto)

August 27, 2012 by  
Filed under Te ndryshme

Comments Off

Po udhëtojmë përsëri në botën e kafshëve. Por këtë herë vëmendjen e kemi përqendruar kryesisht tek macet dhe qentë, që janë kafshët më të zakonshme shtëpiake.

Fotografitë e mëposhtme do t’ju bëjnë përshtypje për faktin se kafshët që pozojnë në to, ngjajnë si dy pika uji.

E kupton fare mirë se cili është prindi dhe cili fëmija, por të tërheq vëmendjen ngjashmëria shumë e madhe mes tyre. Pra, këlyshët ngjajnë si dy pika uji, veç se janë në miniaturë.

/alb-observer.com/

Toponimet, Greqia lejon lëvizjen përkohësisht

April 13, 2014 by  
Filed under Emigracion

Comments Off

Toponimet, Greqia lejon lëvizjen përkohësisht<br />

 

Ministria greke e Rendit vendosi të lejojë lëvizjen e emigrantëve, që kanë probleme me toponimet. Lajmi bëhet publik prej kësaj Ministrie, përmes një qarkoreje, e cila u është dërguar pikave kufitare të Greqisë me Shqipërinë. 

Në qarkore thuhet se lëvizja do të lejohet nga data 13 Prill deri më 5 Maj. Gjatë kësaj kohe do të lejohet lëvizja e emigrantëve me probleme me toponimet. Policia është urdhëruar të lejojë lëvizjen, por në pasaportat e kësaj kategorie emigrantësh nuk do të vendoset vulë hyrëse ose dalëse nga Greqia.

Ministria greke njofton se po vazhdon gjetja e një zgjidhjeje midis qeverive të të dy vendeve. Ndërkohë, shoqatat e emigrantëve shqiptarë, që jetojnë në Greqi, kanë paralajmëruar një protestë të martën pasdite, jashtë Parlamentit grek, ku do të kërkohet zgjidhja përfundimtare e këtij problemi. / Top Channel

Stano: Përpjekje për statusin në qershor

March 23, 2014 by  
Filed under Emigracion

Comments Off

Zëdhënësi i Komisionit Europian, Peter Stano në një deklaratë për Top Channel tha se Shqipëria do të ketë mbështetjen për të marrë statusin e vendit kandidat në qershor, por ajo varet më së shumti nga përpjeket e saj. 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Cm6_XaXnjpE

Sipas tij poltika duhet të arrijë patjetër konsuens i cili është përgjegjësi e të dy palave.

Intervista e plotë 

Peter Stano, Zëdhënës i KE: Ekziston një perspektivë e qartë për statusin kandidat për Shqipërinë në Qershor, siç u vendos Dhjetorin e kaluar nga vendet anëtare, duke pasur parasysh punën e mëtejshme në këto fusha të rëndësishme, që njihen tashmë nga të gjithë,dhe po i përsëris si: lufta

 

ndaj korrupsionit, krimit të organizuar, reforma e gjyqësorit, cështja e romëve dhe minoriteteve. Pra puna po vijon dhe kjo është saktësisht dhe arsyeja e dialogut të nivelit të lartë. Ne mundohemi t’u përgjigjemi nevojave të Shqipërisë. Sa më shumë angazhime e përpjekje bën Shqipëria, aq më shumë angazhohemi ne si Komision. Pra ne do të mbajmë një takim paraprak të dialogut të nivelit të lartë në Qershor, bazuar mbi idenë që të ndihmojmë qeverinë dhe Shqipërinë në përgjithësi, që të vijojë me rrugën e saj të anëtarësimit në mënyrë të tillë që vendimi i Qershorit të përkojë me atë që është thënë.

TCH: Sa i rëndësishëm është dialogu politik brenda vendit për statusin kandidat?

Stano: Është shumë i rëndësishëm. Gjithëpërfshirja në proces, fryma e bashkëpunimit dhe kompromisit është shumë e rëndësishme. Komisioneri e theksoi se rritja e konfrontimeve, apo tonet konfrontuese në rritje mes dy kampeve mund të ndikojnë në përpjekjet e Shqipërisë për hapin e radhës në procesin integrues. Kjo jo vetëm që u tha publikisht në dialogun e nivelit të lartë, por u përfshi dhe në konkluzionet e takimit. Këtë e vëmë re jo vetëm ne, por dhe vendet anëtare, sepse në fund janë vendet anëtare ato që do të vlerësojnê se çfarë lloj progresi ka bërë Shqipëria, sidomos partitë politike, në rrugën drejt anëtarësimit. Ato do të shohin se sa dhe se si është përmirësuar kultura politike në parlament. Prandaj, do të përsërisja se është e rëndësishme për të gjitha palët e interesuara në Shqipëri që të jenë në dijeni se ky proces është gjithëpërfshirës dhe kërkon kompromis e bashkëpunim konstruktiv. Kjo është ajo që po vëzhgojnë vendet anëtare dhe Bashkimi Europian në tërësi.

TCH: Opozita thotë se statusi kandidat mund të mos merret në qershor për shkak të qeverisë. A jemi në rrugën e duhur?

Stano: Mendoj se vendet anëtare ishin mjaft të qarta në Dhjetor kur vendosën për perspektivën e posaçme për Shqipërinë se në ç’mënyrë mund të mbërrijë tek statusi kandiat. Rruga është tërësisht e hapur dhe kushtet apo pritshmëritë janë të mirëpërcaktuara. Pritshmëritë janë për të dorëzuar mê shumë në fushën e reformave nën frymën e kompromisit dhe gjithëpërfshirjes. Kanë përgjegjësi të gjitha palët për të garantuar që ky ton konfrontues në rritje për shkëmbimet politike të ulet, që të zhvillohet kultura politike brenda parlamentit, dhe kultura politike në dialogun mes aktorëve politik. Ata duhet të bashkëpunojnë në  mënyrë konstruktive, nën frymën e kompromisit, për të gjitha çështjet që paraqiten si sfida për Shqipërinë, sepse ka shumë për të bërë, dhe këto çështje mund të përballen vetëm në mënyrë gjithëpërfshirëse, nëqoftëse bashkëpunohet nën frymën e kompromisit dhe konsensusit. Ky përbën elementin më kryesor për vendimin e vendeve anëtare kur të mblidhen në qershor dhe të analizojnë se çfarë ka dhënë Shqiperia, duke marrë parasysh kulturën, frymën e dialogut dhe kompromisit, si dhe gjurmët e provave për reformat e përcaktuara në fusha si lufta ndaj krimit të organizuar, korrupsionit, reforma e gjyqësorit dhe sundimi  i ligjit.

TCH: Po ndryshimet në administratë, zbatimi i ligjit për shërbimin civil sa ndikon?

Stano: Ligji për shërbimin civil dhe reforma në tërësi u diskutua së fundmi si pjesë e dialogut të nivelit të lartë dhe komisioneri mirëpriti garancitë e qeverisë shqipëtare për të zbatuar pa pengesa këtë ligj, përfshirë marrjen në konsideratë të vendimit të Gjykatës Kushtetuese. Kjo është një ndër pikat më kyçe të bisedimeve për anëtarësim: ligji për shërbimin civil dhe reforma e një shërbimi të tillë.  Ajo që ju duhet si një vend që përgatiteni  potencialisht për  anëtarësimin është një shërbim civil efiçent dhe apolitik, që funksionon në mënyrë efektive dhe siç e kemi thënë qeveria na siguroi dhe shpresojmë se këto garanci do të ndiqen. Të gjitha çështjet e pashqyrtuara do të trajtohen në përputhje me pritshmëritë e europianëve  dhe ligjet e vendit.

TCH: A jeni në dijeni të debatit lidhur me shërbimin serkret dhe si e shihni bashkëpunimin mes institucioneve deri tani?

Stano: Ne jemi të mirëinformuar për gjithçka ndodh në cilindo vend të portofolit tonë dhe sigurisht që i ndjekim zhvillimet sepse këto mund të ndikojnë në procesin e anëtarësimit, për mënyrën se si i plotëson vendi kriteret e duhura. Por nuk është roli ynë që të hyjmë brenda debatit mes institucioneve apo palëve të veçanta. Për ne e rëndësishme është se si funksioni shteti, si miratohen ligjet, çfarë lloj përpjekjesh janë arritur për reformat dhe ajo që themi përgjatë kësaj është se duhet të bëni kujdes me kulturën politike, për mënyrën se si po zhvillohet ajo, dhe të kujdeseni për gjithëpërfshirjen dhe bashkëpunimin konstruktiv të të gjithë aktorëve mbi të gjitha çështjet e tjera të pranishme, që nuk janë të pakta. Shqipëria përballet me shumë sfida dhe duhet shumê punë që kêto të realizohen.

Përgatiti: Arta Tozaj

/ Top Channel

Greqia voton Kodin e Emigracionit

March 20, 2014 by  
Filed under Emigracion

Comments Off

Parlamenti grek ka votuar dhe ka aprovuar me shumicë votash në parim në mbrëmjen e së martës Kodin e Emigracionit dhe Integrimit Social. 

shqiperia
Për të kanë votuar pro deputetët e koalicionit qeveritar të Demokracisë së Re dhe PASOK-ut, si dhe ata të së Majtës Demokratike, ndërkohë që kanë abstenuar deputetët e partisë më të madhe opozitare, SYRIZA.

Kundër projektligjit kanë votuar Partia Komuniste, Grekët e Pavarur dhe Agimi i Artë. Sipas zv/ministrit të Brendshëm, Leonidhas Grigorakos, nëpërmjet këtij ligji jepet rasti të rregullohen çështje të cilat për vite ishin të papranueshme për shoqërinë greke.

“Ligji i ri na çon një hap para, por nuk na zgjidh problemin e madh të emigracionit të paligjshëm”, ka thënë Grigorakos, i cili ka bërë thirrje për propozime konkrete në përmirësimin e tij.

Me anë të këtij kodi për emigracionin, qeveria greke deklaron se më në fund luftohet burokracia, merren masa për mbrojtjen e familjeve, ofrohen stimuj për emigrantët që qëndrojnë prej shumë kohësh në Greqi, por edhe u jepet të rinjve e drejta që të studiojnë dhe të kenë akses të drejtpërdrejtë në tregun e punës.

Midis të tjerash, me anë të këtij projektligji të ri u jepet e drejta emigrantëve të ligjshëm, të pajisur me lejen pa afat, të largohen nga Greqia drejt vendeve të tjera të Shengenit. Gjithashtu, mbi 22.000 emigrantë që kanë çështjet e tyre të legalizimeve në gjykata, nëse kanë dokumentacionin përkatës do të legalizohen.

Përsa u përket emigrantëve që nuk kanë dokumentat përkatëse në Greqi, ligji bëhet më i ashpër dhe nuk lejon asnjë lehtësim, përkundrazi përshpejtohet dëbimi i tyre drejt vendit nga kanë ardhur.

Vlerësohet se shtetasit shqiptarë me lejë të rregullta qëndrimi në Greqi janë rreth 380.000 vetë dhe përbëjnë kontigjentin më të rregullt të të huajve në vend, pasi janë familjarë në përgjithësi.

Në të kundërtën, nga 20.000 pakistanezë 19.000 janë burra, ndërsa edhe nga 20.000 ukrainas, 19.000 janë gra. Përveç këtij ndryshimi të madh, kodi i ri i emigracionit përmban edhe disa dispozita që përmbledhin dhe modernizojnë legjislacionin përkatës.

Kështu kategoritë dhe llojet e lejeve të qëndrimit  reduktohen nga 50 në 19. Gjithashtu, eliminohen rreth 20 dokumenta për rinovimin e lejes së qëndrimit dhe krijohen pikat “onë stop shop” në të gjitha qendrat e mëdha urbane, ku emigrantët e ligjshëm do të marrin lejet e qëndrimit të cilat vështirë se do të mund të falsifikohen.

Kodi i ri bashkon në 140 paragrafe të shkruara në gati 100 faqe 20 ligjet e deritanishme, 6 urdhëresat presidenciale dhe 42 aktet ligjore ekzistuese. Gjithashtu, ai ofron, sipas qeverisë, kushte të favorshme për fëmijët e emigrantëve lindur në Greqi, të cilët do të marrin menjëherë leje qëndrimi me kohë të zgjatur. / Top Channel

Festa e Ditës së Verës

March 14, 2014 by  
Filed under Lajmi i Fundit

Comments Off

Festa e Ditës së Verës ka gjallëruar shumë qytete të vendit dhe veçanërisht Tiranën, por edhe Elbasanin, ku kjo festë ka edhe origjinën. 

 


Në Tirane, Bashkia por edhe Qeveria kane organizuar disa aktivitete ne disa nga pikat kryesore te qytetit. Ndersa punonin paralelisht per ndertimin e skenave ku do zhvilloheshin aktivitetet sot paradite kishte edhe nje perplasje mes policise bashkiake qe kerkonte largimin e nje fushe basketbolli ndertuar prane busteve te ‘Vellezerve Frasheri’ me arsyetimin se aty do ndertohet nje skene.

Nderhyrja eshte penguar nga ana e policise se rendit qe nuk ka lejuar largimin e fushes, ku po luhej nje ndeshje basketbolli. Disa minuta me pare me te rinjte qe ndodheshin ne kete fushe eshte bashkuar edhe kryeministri Rama.

Nderkohe qe pergjate gjithe bulevardit jane vendosur stenda, po mbahen koncerte te ndryshme me muzike popullore dhe moderne.  Kryeministri Rama me rastin e dites se veres ka bere edhe nje urim per te gjithe.

“I uroj të gjithëve gëzuar Ditën e Verës, pa e fshehur dot gëzimin që ne një pjesë të bërthamës së skuadrës kombëtare të 30 viteve përpara mundëm dy skuadra rresht të ditëve tona. Besoj që ky është një ngushëllim fantastik për moshën që ikën në këtë Ditë Vere. Besoj që ndërthurja e energjisë dhe e pasionit të më rinjve me eksperiencën tonë ju vlejti edhe atyre”, tha Rama.

Kjo feste origjinen e saj e ka ne qytetin e Elbasanit ku festohet çdo vit. Per shkak te permasave te medha qe ka marre kjo feste ne kete qytet disa vite me pare eshte vendosur qe kjo te jete nje feste kombetare dhe qe simbolizon, nisjen e nje stine te re me me shume shprese.

Dita e Verës në Elbasan

Dita e Verës, tashmë një festë kombëtare ka gjallëruar shumë qytete të vendit, por kryefesta është në qytetin e Elbasanit.

Aktivitetet kulmuan mbrëmjen e të enjtes në sheshin ‘Gensher’, ku me mijëra qytetarë kanë ndjekur koncertet e organizuara nga Bashkia e qytetit.

“Le të themi së bashku gëzuar Ditën e Verës, pacim me shumë shëndet, më shumë gëzim, më shumë lumturi. Kjo ditë vere qoftë e mbarë për elbasanasit, qoftë viti i ndryshimit, viti i qytetit pa plehra,  viti i qytetit pa ndotje, viti i ndryshimit të infrastrukturës së qytetetit, Elbasani të ketë më shumë punësim, viti i luftës kundër varfërsisë”, tha kryetari i Bashkisë, Qazim Sejdini.

Sipas tradites se hershme te kesaj feste pagane, njerezit e presin zgjuar dhe duke festuar ardhjen e stines se ngrohte.

Mengjesin e se premtes Elbasani eshte mbushur nga dhjetra mije pelegrine te kesaj feste qe kane ndjekur parakalimet, karnavalet dhe koncertet e shumta.

Festa me lule dhe ballokume ka pushtuar gjithe qytetin, tashme te njohur per kete dite te rendesishme ne kalendarin e festimeve. Ne mesnate Dita e Veres eshte festuar edhe ne qytetin e Korçes, ku dhjetra zjarre, simbol i largimit te dimrit jane ndezur. Ky ritual shoqerohet me kercime dhe muzike. Me festime Dita e Veres eshte pritur edhe ne qytetin e Peshkopise, ku kjo feste eshte tradicionale.

/ Top Channel

Rikthehen “Shqiponjat”, hiqet bluja nga mjetet e Policisë

February 20, 2014 by  
Filed under Te ndryshme

Comments Off

 

Rikthehen “Shqiponjat”, hiqet bluja nga mjetet e PolicisëTIRANE - Autopatrulla “Shqiponja”, e shkrirë pak muaj më parë, do i rikthehet sërish Policisë së Shtetit. Kjo njësi kësaj here do të prezantohet me një imazh të ri dhe me ngjyra të reja në automjetet që do të përdorin për patrullim efektivat e kësaj njësie. Duket se gjithçka është gati për nisjen nga puna të strukturës së re, edhe pse projekti ende nuk ka përfunduar. Mësohet se Ministria e Brendshme dhe Policia e Shtetit janë duke përcaktuar saktësisht sa do të jetë numri i efektivave që do i bashkëngjiten njësisë. Megjithatë, duket se makinat janë bërë gati, duke ndryshuar dizajnin e tyre. Ndryshe nga automjetet e mëparshme të kësaj njësie, ngjyrë blu, me mbishkrimin e bardhë “Policia” dhe fenelinë sipër, që vetëm mbishkrimi “Shqiponja” mbi kofano i dallonte nga makinat e Patrullës së Përgjithshme, kësaj radhe “Shqiponjat” do bien në sy që nga larg. Grupi i punës që po i hedh dorën e fundit projektit të njësisë elitë, ka menduar që makinat “Chevrolet”, që në fakt janë automjete të Patrullës së Përgjithshme, të kenë një ndryshim rrënjësor nga ato. Makinat do jenë me ngjyrë të bardhë të vijëzuara me portokalli dhe vetëm mbishkrimi “Policia” do jetë me ngjyrën që simbolizon Policinë e Shtetit, ngjyrën blu. Ndërsa do kenë të vizatuar edhe një shqiponjë, që do jetë logoja simbol e tyre. Në fakt, nëse do shihej nga larg një makinë e tillë, nisur nga ngjyrat ngjason më shumë me autoambulancën, por shënimi në anësore dhe fenelina sipër tregon që është automjet Policie. Një makinë e tillë është dërguar dje në parkingun e brendshëm të Ministrisë së Brendshme, në mënyrë që të ishte vetë ministri Tahiri që të jepte mendimin e fundit rreth dizajnit të ri. Për disa minuta me radhë, ministri i Brendshëm Tahiri ka vëzhguar makinën me dizajnin e ri në oborrin e Ministrisë, në prani edhe të kreut të Policisë së Tiranës, Ardian Çipa.
SHQIPONJAT
Autopatrulla elitë “Shqiponja”, që iu rikthye Policisë fillimisht më 24 dhjetor të vitit 2012, pasi ishte shkrirë si strukturë në 2007-n, vjen sërish, por më një imazh të ri. Rikthimi i shqiponjave, jo vetëm në Tiranë, por në të gjithë Shqipërinë, është parë si një strukturë e nevojshme për t’u ardhur në ndihmë qytetarëve. Veç funksionit të monitorimit përgjatë 24 orëve të qyteteve, kësaj strukture i janë dhënë edhe atributet e Policisë Gjyqësore dhe asaj Rrugore, çka i jep të drejtën e ndëshkimit të kundërvajtësve me gjoba, si dhe arrestimin në flagrancë të personave që kryejnë vepra penale të lehta. Ndërsa është përcaktuar tashmë se si do të jetë makina simbol e kësaj njësie, jo më ngjyrë blu, por e bardhë me portokalli, ende nuk dihet se cila do të jetë uniforma e efektivave të kësaj strukture. Uniforma e mëparshme e tyre ishte e ngjashme me atë të forcave speciale, por duket se ministri i Brendshëm nuk ishte shumë dakord me këtë lloj uniforme, kur para se ta shkrinte si strukturë në tetor të vitit të kaluar, fillimisht vendosi që uniforma e tyre të ishte e ngjashme me ato të Patrullës së Përgjithshme.
Njësia “Shqiponja” në Tiranë, u shkri nga Tahiri
Njësia Elitë Shqiponja u rikrijua në dhjetor të vitit 2012, me iniciativën e ish-zv.drejtorit të Rendit dhe Sigurisë Publike, Erzen Breçani dhe pati produktivitet në parandalimin e krimit të rrugës dhe kapjen në flagrancë të autorëve të ngjarjeve kriminale. Fillimisht u testua më 21 dhjetor të vitit 2012, ndërsa filloi nga puna më 24 dhjetor. Automjetet e kësaj njësie ishin ato të Patrullës së Përgjithshme, por dallimi i vetëm prej tyre ishte mbishkrimi “Shqiponja” mbi kofano, si dhe uniforma e efektivëve, që ishin të ngjashme me ato të forcave speciale. Në shtator të vitit 2012, ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, urdhëroi fillimisht që efektivët e kësaj njësie të zhvisheshin nga uniforma speciale, duke mbajtur të njëjtën uniformë si Patrulla e Përgjithshme. Por më pas erdhi një urdhër i dytë që anuloi të parin, duke i rikthyer “Shqiponjat” në gjendjen ekzistuese. Ndërsa më 10 tetor 2013 erdhi urdhri tjetër i firmosur po nga Tahiri, që solli shkrirjen e kësaj strukture.
Gjobat
Policia Rrugore e Tiranës ka nisur dje një aksion masiv në të gjithë kryeqytetin në lidhje me vjeljen e gjobave të prapambetura. Edhe pse pa kryer ndonjë shkelje rrugore, drejtues të shumtë të automjeteve janë ndaluar nga efektivat e Rrugores për verifikim. Policët janë vendosur në pikat kryesore të kalimit në Tiranë, përfshi bulevardin dhe rrugët kryesore ku kanë ndaluar mjetet radhazi dhe, sipas targave, kanë verifikuar gjobat e papaguara të secilit automjet. Për të përballuar fluksin e madh të punës, mësohet se pikat e kontrollit janë organizuar me nga 4 deri në gjashtë efektiva Policie, pasi numri i makinave të ndaluara ka qenë i konsiderueshëm.

BalkanWeb)

Shtyhet kohëzgjatja e Lejeve të Qëndrimit

January 16, 2014 by  
Filed under Emigracion

Comments Off

Ministria e Brendëshme e Greqisë lajmëron se me vendim të zëvëndës ministrit të brendëshëm, Leonidhas Grigorakos:

 Të gjitha lejet e qëndrimit që skadojnë nga data 01.01.2014 deri në datë 30.04.2014 i shtyhet afati  automatikisht edhe 5 muaj nga data e skadimit pa qënë e nevojshme të paguhet gjobë. 

Gjatë këtij afati pesë mujorë, qytetari i vëndit të tretë konsiderohet se jeton në mënyrë të ligjëshëme në Greqi.

Aplikim për rinovim gjatë kësaj periudhe 5 mujore quhen të vlefshme nëse vërtetohet arsye e veçantë.

 

Ky vendim u morrë për shkak të problemeve të shumta që janë krijuar nga funksionimi i Shërbimeve me një Ndalesë në Drejtoritë e Emigracionit të Drejtorive të Decentralizuara që për shkak të mospatjes të personelit të duhur , arrijnë të shërbejnë një numër shumë të vogël emigrantësh në ditë

 

Për këtë problem në fillim të Janarit u ndërrmor një takim në ministrinë e brendëshme nga  Përfaqësuesi i SEM BASHKISË KORIDHALO Fatos Malaj, kryeredaktori i WWW.ALBANIANS.GR  Gaston Sanxhaku, nga përfaqësuesja e Grupit të Emigracionit AROGI, Esmeralda Arifi dhe menaxhuesi i grupit GENERATION 2.0  Nikos Deji Odubitan, të cilët mbasi kishin vizituat disa drejtori të emigracionit dhe panë problemet e shumta që ekzistojnë, kërkuan nga Ministria e Brendëshme të shtyhet data e skadimit me qëllim mos të paguajnë gjobë emigrantët të cilëve ju skadon leja e qëndrimit dhe nuk mund të aplikojnë jo ngaqë nuk kanë mundësi por ngaqë shërbimet me një ndalesë në Drejtoritë e Emigracionit nuk kanë ende kapacitete për të përballuar numrin e madh të emigrantëve. Një kërkesë kjo që u dëgjua menjëherë dhe dëshirojmë të falenderojmë zvministrin e Brendëshëm Z. Leonidha Grigorako

 

Gjithashtu në qakoren e lëshuar nënvizohet se

  1. Emigrantët të cilët lejet e qëndrimit ju skadonin gjatë muajit Dhjetor dhe kanë të drejtë rinovimi, do paguajnë gjobë gjatë aplikimit për rinovim  sepse nuk përfshihen në lehtësimin e lartpërmendur.
  2. Rinovimi i vërtetimeve të aplikimit të tipit A do vazhdoj të bëhet normalisht nga shërbimet si dhe aplimiki dhe nxjerrja e vërtetimeve specifike për qëndrim të ligjëshëm
  3. Do shërbehen normalisht qytetarët e vëndeve të treta që hyjnë për herë të parë, të bazuar në pikat e ligjit 3386/2005 dhe kërkojnë dhënje të lejes të qëndrimit për herë të parë.
  4. Të gjitha kërkesat që janë marrë nga shërbimet deri më sot do kontrollohen pa qënë e nevojshme që të interesuarit të shkojnë sërisht në shërbimet e emigracionit, por duke patur parasysh se hyrja në fuqi transferohet mbas skadimit të afatit 5mujorë
  5. Të lartpërmendurat nuk prekin lejet e qëndrimi që nxirren nga Ministria e Brendëshme të cilat rinovohen normalisht.

Shënim albanians.gr. Ku është fjala Shërbime do të thotë Shërbime e Emigracionit në Drejtoritë e Decentralizuara

 

Për Albanians.gr

Gaston Sanxhaku

Lexoni më poshtë në Greqisht qarkoren e Ministrisë të Brendëshme e firmosur nga zvministri i Brendëshëm Leonidhas Grigorakos


Comments

comments

Shqiptarët braktisin Rinasin për bileta më të lira në Prishtinë

January 7, 2014 by  
Filed under Emigracion

Comments Off

Biletat për avionët nga Rinasi janë rreth 50 deri në 100 përqind më shtrenjt se linjat ajrore nga aeroporti i Prishtinës. Për këtë arsye këtë janar vërehet një numër i madh shtetasish shqiptarë, që kalojnë në pikat kufitare në drejtim të aeroportit të Prishtinës.

Për të shkuar në Verona, nga aeroporti i Prishtinës duhen vetëm 69 euro, për në Bazel 59 euro, për në Zyrih 69 euro, për në Berlin 91 euro, në Mynih dhe Hanover, 79 euro ndërsa në Shtugart 59 euro.

Çmimet janë konkurruese dhe pak nga pak po falimentojnë aeroportin Nënë Tereza në Rinas, pasi çmimet e aplikuara shkojnë nga 50 deri 100 përqind më shtrenjtë.

Sipas Policisë së Shtetit, vetëm për datat 1 dhe 2 janar nga Pika e Kalimit Kufitar të Morinës kanë dalë për në drejtim të Kosovës 1387 shtetas shqiptarë, shumica e të cilëve besohet se kanë pasur për destinacion aeroportin e Prishtinës dhe prej këtej vendet e Bashkimit Europian.

Po kështu ka një rritje të daljes së shtetasve shqiptarë; nga 1223 shqiptarë që kanë dalë në të njëjtën periudhë në Muriqan shumica e të cilëve me destinacion tragetet më luksozë dhe të lirë që nisen nga portet e Malit të Zi.

Burimi  http://www.shqiptarja.com/home/1/shqiptar-t-braktisin-rinasin-p-r–mime-m–t–lira-n–prishtin–194458.html#sthash.YAnOV75C.dpuf


Comments

comments

Vazhdon kthimi i emigrantëve Rradhë në Kapshticë

January 6, 2014 by  
Filed under Emigracion

Comments Off

kapshtica

Emigrantët të cilët pas festive të fundvitit po kthehen në vendet ku punojnë dhe jetojnë, qëndrojnë në radhë për të pritur kalimin e pikave kufitare. Edhe ditën e sotme vihet re fluks i kalimit të qytetarëve në doganën e Kapshticës dhe Kakavijës.

Radhë të gjata të emigrantëve dhe automjeteve janë krijuar në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës. Gjatë 24 orëve të fundit kanë hyrë në vendin tonë nga kjo pikë doganore 1793 persona dhe 396 mjete, ndërsa kanë dalë nga Shqipëria drejt Greqisë 4488 persona dhe 1012 mjete.

Mësohet se pala greke ditën e sotme punon vetëm me 2 sportele, një në hyrje dhe një në daljem për shkak të festës së “Ujit të bekuar”, dhe për këtë po punohet me sportele të reduktuara.

Ndërsa pala shqiptare punon me 5 sportele, 2 në hyrje dhe 3 në dalje.

Fluks dhe radhë automjetesh që presin të kalojnë kufirin drejt greqisë, është krijuar edhe në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës.

Kështu ditën e sotme nga kjo pikë doganore kanë hyrë në Shqipëri 3 414 persona me 542 mjete dhe kanë dalë rreth 7651 persona me 1646 mjete.

Në këtë pikë të kalimit kufitare, pala shqiptare punon me 9 sportele, 3 në hyrje dhe 6 në dalje, ndërsa pala greke punon me 4 sportele, dy në hyrje dhe 2 në dalje.

Policia kufitare e Kakavijës po punon për krijimin e lehtësirave ligjore për të kaluar në kohë në tokën greke, duke shmangur radhët e vonesat për emigrantët. Po bashkëpunohet dhe me palën greke për shtimin e sporteleve me qëllim lëvizjen e njëtrajtshme nga të dyja anët.

Burimi  http://www.shqiptarja.com/Aktualitet/2731/fluks-i-emigrant-ve-n–dogana-mjetet-n–radh–n–kapshtic–194405.html#sthash.UtSZ06Qv.dpuf


Comments

comments

Vazhdon kthimi i emigrantëve në Shqipëri për festat

December 30, 2013 by  
Filed under Emigracion

Comments Off

Kufiri_Kakavije

Afrimi i festave ka bërë që të rritet edhe fluksi i shqiptarëve që vijnë nga Greqia në drejtim të Shqipërisë për të festuar me të afërmit.

Siç bëhet e ditur nga pikat e kalimit kufitar në Kakavijë, Gjirokastër dhe në Kapshticë, Korçë, njoftojnë se kanë hyrë më shumë se 8300 qytetarë, shqiptarë dhe të huaj.

Burime nga policia kanë bërë të ditur se, në pikën kufitare të Kakavijës gjatë 24 orëve të fundit kanë hyrë 5874 personave me 1096 mjete. Ndërkaq, gjatë këtyre orëve kanë dalë 3768 qytetarë dhe 861 mjete. Gjithashtu njoftohet se në asnjë prej anëve të kufirit nuk ka rradhë automjetesh

Ndërkaq duket se në Kapshticë, fluksi ka qenë më i vogël. Sipas policisë, kanë hyrë 2513 persona me 663 mjete. Ndërkaq nga kjo pikë kufitare kanë dalë 2004 personave dhe 543 mjete.

Burimi http://www.shqiptarja.com/Aktualitet/2731/festat-e-fundvitit-fluks-emigrantesh-ne-doganat-ne-kakavije-e-kapshtice-193814.html#sthash.TAp9mXfg.dpuf


Comments

comments

Rama Forcat ekstremiste Europiane mbllokuan statusin pë Shqipërinë

December 29, 2013 by  
Filed under Emigracion

Comments Off

kryeministri edi rama

Kryeministri Rama theksoi se ekstremistët europianë kundër myslimanëve kanë pasur një rol kryesor për sa i përket refuzimit të statusit kandidat të Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Në një intervistë përballë gazetarit Mustafa Nano, kreu i qeverisë theksoi se nevoja e Europës për të parë rezultate konkrete nga Shqipëria dhe presioni i hapur i partive ekstremiste ishin elementet kyçe që sollën dhe këtë refuzim. Rama nuk ngurroi ta bazonte këtë qëndrim të tij te fakti se Serbisë i ishte hapur drita jeshile, pavarësisht faktit se këtij vendi i mungon dimensioni i bashkëjetesës fetare, i cili është i spikatur në Shqipëri.
Statusi
Për mosmarrjen e statusit, Rama fajësoi në mënyrë të veçantë edhe forcat ekstremiste që po rriten në Europë dhe që në mënyrë të hapur theksojnë se Bashkimi Europian është pjesë vetëm e vendeve kristiane. Sipas tij, pavarësisht se ky problem nuk u përket forcave kryesore dhe të stabilizuara europiane, përsëri pesha e këtyre partive të vogla ekstremiste kishte ardhur duke u zgjeruar. “Ka një problematik për myslimanizmin, por lavdi Zotit kjo s’ka të bëjë me forcat e konsoliduara europiane, qoftë të majta apo të djathta, por ka të bëjë me këto forca të reja që janë në ekspansion të brendshëm brenda disa vendeve dhe që haptazi e thonë dhe e nënvizojnë se BE-ja nuk mund të ketë asnjë lidhje me fe tjetër, përveç kristianizmit”, theksoi Rama. Ai nuk ngurroi të përmendte dhe si shembull Serbinë, kur theksoi se ky vend, ndonëse nuk kishte një dimension të theksuar mbi respektimin e feve të ndryshme, iu hap drita jeshile për në rrugën e saj drejt BE-së. “Refuzimi për ta dhënë këtë herë statusin e vendit kandidat ishte më kompleks se thjesht raporti i familjes europiane me ne, por ishte dhe shprehje e një problemi të brendshëm që po bëhet gjithmonë e më i madh brenda familjes europiane. Kjo ka të bëjë me rritjen e masës shqetësuese të atyre që janë kundër BE-së, të atyre që janë kundër zgjerimit dhe kundër shumëçkaje që BE-ja vetë mëshiron. Kjo nuk ndodhi me Serbinë dhe kjo e bën edhe më dramatike, jo për faktin se Serbia mori dritën jeshile dhe Shqipëria nuk e mori, por sepse Serbisë i mungon një dimension që ne e kemi dhe që për mua është pasuri e jona dhe që është dimensioni fetar. Shoh si pasuri të tonën multireligjionitetin”, theksoi Rama, i cili shtoi gjithashtu se nuk besonte se në Serbi kishte më pak korrupsion dhe krim të organizuar se në Shqipëri. Gjithsesi Rama theksoi se një nga problemet kyçe që Shqipëria kishte me Europën, ishte se qeveria e saj ishte bërë e pabesueshme për sa u përket masave konkrete që duheshin marrë për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar. Prandaj, sipas Ramës, qeveritë e vendeve të rëndësishme europiane kishin kërkuar më shumë kohë nga Shqipëria për t’i akorduar këtë status.

 

Fragment i intervistës i marrë nga gazeta SHQIP

Intervistën e plotë mund ta lexoni këtu http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/12/29/rama-myslimanizmi-shqiptareve-faktor-ne-refuzimin-e-statusit/


Comments

comments

Ambasadori Shqiptarë në Greqi, nuk cënohen relatat shqiptaro greke.

December 27, 2013 by  
Filed under Emigracion

Comments Off

Para disa ditësh Greqia vendosi të riaktivizoi dy posta kufitare ushtarake në kufi me Shqipërinë. Këto posta do -riaktivizohet në kufirin tokësorë në zonën e Prespës, por gradualisht do aktivizohen dhe pika të tjera përgjatë kufirit tokësorë Shqipëri-Greqi.

Sipas zyrtarëve grek kjo lëvizje u bë që ushtria ti vij në ndihmë policisë kufitare greke në parandalimin e luftës kundrë trafigjeve ilegale të lëndëve narkotike, armëve apo qënjeve njerzore.

Artikullin përkatës mund ta lexeni tek faqja jonë këtu Greqia kthen ushtrinë për monitorimin e kufirit me Shqipërinë

Gjithashtu pothuajsse disa orë përpara ushtria greke kishte organizuar në të njëjtën zonë stërvitjen ushtarake Pirpolitis, me pjesmarrjen e forcave speciale dhe helikopterëve ushtarak sulmues.

Të gjitah këto krijuan një klimë pasigurie në opinionin publik shqiptarë se Greqia po riarmatos kufirnin me Shqipërinë , po përgatitet për sulm apo për të bërë gjëmën etj etj

dashnor-dervishi

Për këtë çështje Gazeta Shqiptare, intervistoi Ambasadorin e Republikës të Shqipërisë në Greqi, zotin Dashnor Dervishi. Intervistën po ja u paraqesim më poshtë.

Cila është e vërteta e ushtarëve grekë që janë vendosur në kufi me Shqipërinë?
Bëhet fjalë për stërvitjet ushtarake që po bën ushtria greke, në kuadrin e programeve ushtarake që ka.
Në opinionin shqiptar prania e ushtarëve grekë në kufi me Shqipërinë, nuk është pritur shumë mirë. Çfarë mund të thoni ju për këtë?
Shtypit shqiptar apo opinionit shqiptar mund të mos i pëlqejnë shumë gjëra, por çdo shtet ka programet, ligjet dhe rregullat e veta, si dhe stërvitjet ushtarake të planifikuara.
Pse është zgjedhur pikërisht kufiri me Shqipërinë?
Po, sepse ky kufi kishte radhën, sepse para tre muajsh stërvitja është bërë në kufirin me Turqinë, para një muaji bëri stërvitje në kufirin me Bullgarinë, para disa javësh bënë stërvitje në kufirin me Maqedoninë. Greqia këto kufij ka. Ushtria greke ka programin e saj të stërvitjes, ka programe për të cilat është njoftuar edhe pala shqiptare, edhe atasheu ushtarak që kemi neve. Pra, duhet theksuar se çdo shtet ka programet e saj vjetore, përfshirë këtu edhe stërvitjet ushtarake, i pëlqen apo jo vendit fqinj. E dyta, Greqia është vend anëtar i NATO-s, edhe Shqipëria është vend anëtar i NATO-s, çdo stërvitje që bëhet është e programuar edhe në kuadrin e komandove të përbashkëta të kësaj aleance. Dhe stërvitjet janë të tilla që mund të ketë edhe objektiva që kanë tendenca për mësymje, por kanë në programin e tyre edhe probleme që u vijnë në ndihmë edhe popullatës lokale të formave të ndryshme. Nga mënyra e dimensionit, nga mënyra e përmasave dhe nga mënyra e mjeteve ushtarake dhe njerëzore që përdoren, kuptohet nëse janë për mësymje apo me objektiv mbrojtjeje ndaj një fatkeqësie ndaj akteve terroriste. E treta, nga përmasat që kanë kjo stërvitje dhe ajo tjetra që u bë më përpara, nuk vihet re se janë stërvitje mësymëse ushtarake me mjete ushtarake me qëllim të përcaktuar, por janë forca speciale antiterror në mbrojtje të popullsisë lokale. Stërvitje të tilla ka bërë edhe shteti ynë, edhe Policia Shqiptare ka shkuar për të bërë stërvitje në Gjirokastër, në kufi me Greqinë dhe në këtë rast nuk mërzitet as shteti grek, as Italia.
Pra, sipas jush në këtë rast nuk bëhet fjalë për cënim të marrëdhënieve Shqipëri-Greqi?
Absolutisht nuk ka cënim të marrëdhënieve greko-shqiptare. Përkundrazi, gjithë qëndrimet e Greqisë, sidomos në këto ditët e fundit janë tepër miqësore, edhe me mesazhe të tilla. Çdo stërvitje ushtarake që bëhet, atasheu ynë ushtarak është i pranishëm dhe është i mirinformuar për çdo lëvizje, për çdo gjë që bëhet. Çdo stërvitje që bëhet informohen shtetet përkatëse nëpërmjet atasheve ushtarake. E dyta informohet shtabi i NATO-s, dhe ky shtab nuk pranon një sulm apo një ushtri të një vendi anëtar të NATO-s, drejtuar drejt një vendi tjetër, po anëtar i NATO-s. Dhe që këtu bie poshtë mendimi i ndonjë sulmi të mundshëm i Greqisë ndaj Shqipërisë. Shto këtu edhe faktin se ato janë grupe speciale, pra nëse RENEA shkon në Tropojë, nuk do të thotë se Shqipëria po përgatit një sulm ndaj Jugosllavisë.
Mos ndoshta të gjitha këto masa, lidhen edhe me zhvillimet e fundit në vendin tonë, përfshi këtu edhe arratisjen e të burgosurve nga burgu i Drenovës, apo edhe ngjarja e vrasjes së dy vëllezërve shqiptarë?
Mendoj se edhe këto kanë ndikuar, pasi popullsia lokale në fshatrat grekë ndihet e pambrojtur dhe në këto kushte kanë shtuar pak masat edhe për mbrojtjen e popullsisë në këto zona.
Po për vrasjen e dy shqiptarëve nga policia greke?
Unë nuk mund t‘u them më shumë, përveç faktit që ka ardhur një përgjigje zyrtare nga pala greke, në të cilën është dhënë një informacion zyrtar.

 

Burimi Gazeta Shqiptare

Burimi elektronik http://www.balkanweb.com/kryesore/1/ushtria-greke-ne-kufi-ambasadori-dervishi-nuk-cenohen-relatat-165370.html


Comments

comments

Next Page »